Montaż Poliwęglanu - O Czym Warto Wiedzieć
W tym artykule znajduje się szczegółowa instrukcja montażu poliwęglanu z wytycznymi, których przestrzeganie jest kluczowe w pracy z tym materiałem
Poliwęglan jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów. Zakres jego zastosowania jest dość szeroki-między innymi stosuje się go do pokrycia szklarni, zadaszeń, wiat oraz ogrodzeń.
Z montażem poliwęglanu poradzi sobie nawet początkujący. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja montażu poliwęglanu z wytycznymi, których przestrzeganie jest kluczowe w pracy z tym materiałem, jeżeli chcemy uzyskać maksymalnie wytrzymałą konstrukcję.
Właściwości poliwęglanu
Zanim przejdziemy do montażu warto znać kilka właściwości poliwęglanu, a są nimi:
- Możliwość przepuszczania światła słonecznego (materiał przezroczysty)
- Wysokie możliwości termoizolacyjne
- Mała waga
- Ochrona przed promieniowaniem UV
- Wytrzymałość
- Właściwości trudnopalne
- Właściwości dźwiękoizolacyjne
- Niski poziom podatności na chemikalia
- Elastyczność
- Długi okres eksploatacji
- Łatwość w montażu
- Niska podatność na szkodliwe czynniki zewnętrzne
Poliwęglan o grubości: 4mm, 6mm, 8 mm, 10 mm, 16mm, 20mm, 25mm.
Standardowe wymiary płyt poliwęglanowych: 2,10m x 6m (12,6m2), 2,10m x 7m (14,7m2), 1,05m x 6m (6,3m2), 1,05m x 7m (7,35m2).
Kolory poliwęglanu: bezbarwny , dymiony (brąz) , opalowy (mleczny)
Charakterystyka i budowa poliwęglanu
Każdy poliwęglan, lity oraz komorowy mają świetne zdolności termoizolacyjne z racji posiadania powietrza w komorach, a jak wiadomo odizolowane powietrze jest jednym z najlepszych termoizolatorów.
Waga poliwęglanu komorowego jest dziesięciokrotnie mniejsza od szkła i pięciokrotnie mniejsza od szkła akrylowego. Mała waga poliwęglanu pozwala na montaż bez dodatkowych mechanizmów i z minimalnym wykorzystaniem siły roboczej.
Walorem poliwęglanu jest również jego wytrzymałość na uderzenia. Pomimo tego, że materiał jest lżejszy od szkła, jest również ponad 200 razy wytrzymalszy. Przy nacinaniu i obróbce poliwęglan nie zostawia małych, niebezpiecznych odłamków, które powstają przy przycinaniu szkła.
Przy kondensacji pary wodnej (deszcz, mgła, śnieg), na poliwęglanie nie powstają przez dłuższy czas większe krople, co pozwala na utrzymanie przejrzystości poliwęglanu w każdą pogodę
Jedną z ważnych cech poliwęglanu jest jego wytrzymałość nośna. Jak wiadomo, dla każdego rodzaju plastikowych płyt potrzebne jest prawidłowe obramowanie, celem rozłożenia wagi materiału na całą konstrukcję. Poliwęglan nie jest w tym przypadku wyjątkiem.
Poliwęglan jest elastyczny i giętki nawet w chłodnych temperaturach. Dzięki tej cesze, między innymi projektanci mogą nadać płytom różnorodne kształty.
Co warto wiedzieć o montażu poliwęglanu
Z pewnością można stwierdzić, że z montażem poliwęglanu bezproblemowo poradzi sobie ekipa 2-3 osobowa. Potrzebne narzędzia to: szlifierka, nóż, śrubokręt i wkrętarka, czyli podstawowy zestaw posiadany przez każdego.
Ekipa montująca składająca się z trzech osób, w pełni poradzi sobie z przemieszczeniem i ułożeniem nawet 12-metrowej płyty poliwęglanu. Istotne tez jest zapoznanie się z podstawami montażu oraz postępowanie zgodnie z instrukcją.
Jedną z podstaw montażu poliwęglanu jest prawidłowe złączenie wszystkich elementów- płyt oraz metalicznych części konstrukcji.
Montaż płyt poliwęglanowych
Praca z poliwęglanem nie wymaga dużego nakładu czasu i umiejętności. Sam materiał może być przezroczysty lub kolorowy, z gładką lub chropowatą strukturą. Rodzaj produktu zależy od jego zastosowania.
Przykładowo, dla montażu poliwęglanu na szklarnię, najlepiej wybrać poliwęglan komorowy, a dla przegródek poliwęglan lity. Między innymi, w dwóch przypadkach montaż wygląda podobnie.
Montaż poliwęglanu na metalowych konstrukcjach
Poliwęglan jest uznawany za najbardziej odpowiedni materiał do pokrycia konstrukcji typu szklarnia, zadaszenie oraz wiata (np. samochodowa).
Dla montażu poliwęglanu do tego typu szkieletów zalecamy skorzystanie ze sprawdzonego schematu:
-
Zamocowanie płyty w H-kształtnym profilu poliwęglanowym
-
Montaż plastikowych płyt na stykach
-
Mocowanie poliwęglanu za pomocą specjalistycznego profilu
Przy montażu poliwęglanu istotnym elementem jest mocowanie. Od takich szczegółów zależy wytrzymałość naszej konstrukcji.
Nie mniej istotne jest też połączenie samych płyt z ramą konstrukcji. Przy prawidłowym wykonaniu wszystkich punktów, produkt końcowy będzie nam służył przez wiele lat bez potrzeby wymiany żadnych elementów.
Na czym polega różnica w montażu poliwęglanu komorowego i litego
Różnice w montażu litego i komorowego poliwęglanu są nieznaczne. Mocować komorowy materiał można od razu do ramy, natomiast poliwęglan lity najlepiej poddać obróbce
Jak prawidłowo ciąć poliwęglan komorowy
-
Oczyszczamy powierzchnię pod płyty poliwęglanowe i usuwamy przedmioty, które mogłyby zarysować materiał
-
Robimy oznakowania markerem za pomocą użycia linijki lub poziomicy
-
Jeżeli potrzebna jest równa linia, zalecamy wykorzystanie szlifierki, przy okrągłych liniach i kształtach potrzebna będzie wyrzynarka, natomiast małe poprawki wykonamy za pomocą zwykłego noża
-
Przy równym nacięciu wzdłuż komór, wykorzystanie markera nie jest wymagane. Przy takim nacięciu możemy posługiwać się szlifierką, wyrzynarką oraz nożem, a do równej linii będzie pomocne same ułożenie komory na poliwęglanie.
-
Po obróbce i przycięciu należy oczyścić materiał z opiłków za pomocą sprężarki
Czym ciąć poliwęglan komorowy
Montaż i cięcie poliwęglanu komorowego można wykonać zwykłym nożem lub piłką do metalu . Jest to najprostszy sposób pracy z poliwęglanem, natomiast chcąc uzyskać maksymalnie dokładne cięcie na twardszym materiale, zalecamy piłę elektryczną.
Instrukcja montażu płyt poliwęglanowych komorowych
- Na samym początku potrzebne będzie stworzenie szkieletu konstrukcji. Jako najbardziej odpowiedni materiał polecamy metalowe ramy
- Ułożenie planu konstrukcji też jest istotnym elementem przed rozpoczęciem montażu. Łatwiej nam będzie rozmieścić płyty na ramie i ocenić wygląd końcowy
- Przed montażem zalecamy również z zachowaniem maksymalnej dokładności, przeciąć płyty poliwęglanu na mniejsze, oddzielne elementy.
- Następnym krokiem jest wyczyszczenie powierzchni od śmieci, które mogą przeszkadzać na dalszych etapach montażu
- Wiercenie dziur jest standardowe dla tego typu materiału- wiertło ostrzone pod katem 30 stopni oraz zachowanie odległości pomiędzy wierceniami - około 4 cm
- W ten sposób montujemy każdą stronę. Najważniejszy etap mamy już za sobą
Poliwęglan wyróżnia się wyjątkową łatwością montażu i obróbki, w związku z czym nie ma potrzeby przekazywania go odpłatnym fachowcom. Dodatkowo, zdobędziemy cenne doświadczenie w pracy z tym materiałem.