Mała szklarnia z poliwęglanu do uprawy rozsady warzyw
Szklarnia do uprawy sadzonek warzyw jest wielką zaletą dla producentów roślin owocujących. A po co chlebak w ogrodzie?
Każdy, kto już przez długi czas uprawia owoce i warzywa na własnej działce dla siebie lub do celów komercyjnych, wie, jak chłodny klimat wpływa na jakość i ilość zbiorów. Chłodna pogoda nie pozwala owocom i warzywom nabrać sił, przez co pozostają one małe, a ich smak często pogarsza się. Szklarnia do uprawy rozsady warzyw- jest to duża zaleta dla hodowców roślin owoconośnych. Nawet mała szklarnia z poliwęglanu może zwiększyć ilość plonów zebranych w sezonie, a dodatkowo przy zastosowaniu takich konstrukcji znacznie poprawia się smak i wielkość uprawianych warzyw.
Jakie mogą być szklarnie dla ogórków
Ogórki wymagają dużo uwagi podczas uprawy i jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane, przestaną rosnąć, a jeśli już urosną, to będą małe, gorzkie i z grubą skórką. W miarę wzrostu ogórka ważne jest, żeby była utrzymywana temperatura 27-29 stopni Celsjusza. Przy dużych wahaniach temperatury może dojść do pogorszenia smaku ogórka. Ogórki lubią dużo wilgoci i dlatego wymagają regularnego podlewania. W klimacie umiarkowanym uprawa ogórków bez szklarni jest prawie niemożliwa, ponieważ średnia temperatura w klimacie umiarkowanym wynosi około 25 stopni Celsjusza, czyli jest niższa od tej, która jest wymagana do normalnego wzrostu tej rośliny.
Istnieje kilka najbardziej popularnych typów szklarni do zwiększania plonów. Każda z nich ma zalety i wady.
Szklarnia do uprawy rozsady warzyw może być skonstruowana na bazie konstrukcji metalowej lub drewnianej, a pokryciem odpowiedzialnym za zatrzymywanie ciepłego powietrza jest zazwyczaj:
- Poliwęglan;
- Szkło;
- Folia polietylenowa.
Szklarnia do uprawy rozsady warzyw, w tym ogórków, wykonana z poliwęglanu, jest najlepszym rozwiązaniem. Uprawa ogórków w szklarni wykonanej z poliwęglanu, pozwoli Ci zebrać duże plony nawet na małej działce. W celu zaoszczędzenia pieniędzy, niektórzy ogrodnicy próbują pójść na kompromis z poliwęglanem, kupując folię polietylenową, co powoduje ciągłe ponoszenie dodatkowych kosztów na odnawianie pokrywy. W przypadku zastosowania folii, niezbędny będzie obowiązkowy demontaż szklarni na zimę. Jest to obciążenie dla właściciela ogrodu warzywnego, wymaga czasu i pieniędzy, a także wpływa na plon ogórka, ponieważ folia nie jest w stanie stworzyć korzystnych warunków. Poliwęglan może służyć przez wiele lat, a na zimę nie trzeba jej demontować. Poliwęglan jest łatwy do czyszczenia i nie można go przypadkowo złamać narzędziami do uprawy ziemi.
Folia polietylenowa, może być stosowana jako alternatywa dla szkła ale należy pamiętać, że silny deszcz i wiatr mogą zniszczyć szklarnię pokrytą polietylenem, co może spowodować utratę plonów. Folia polietylenowa jest najtańszym dostępnym na rynku materiałem, który może być użyty do pokrycia szklarni. W tym przypadku oszczędność może okazać się nieuzasadniona!
Warto zaznaczyć, że stosowanie szkła, jest drogie i niepraktyczne, gdyż może ono zostać uszkodzone podczas pielęgnacji ogórków. Jego wysoka przejrzystość, nie jest w stanie zatrzymać palących promieni słonecznych, a to, w gorące dni, może mieć zły wpływ na ogórki. Szkło jest wymagające w obsłudze.
Zalety szklarni z poliwęglanu do uprawy ogórków
Istnieje wiele różnych materiałów, które mogą być użyte do budowy dobrej szklarni, w tym szkło i folia. Jednak najbardziej odpowiedni, ekonomiczny i praktyczny jest poliwęglan. Jego cechy charakterystyczne to:
- Zdolność do ochrony roślin przed nadmiernym promieniowaniem UV pochodzącym od słońca;
- Materiał ten równomiernie rozprasza promienie światła, dzięki czemu wszystkie rośliny w szklarni otrzymują jednakową ilość energii do fotosyntezy;
- Poliwęglan jest w stanie zatrzymać ciepło;
- Materiał ten jest elastyczny i może być stosowany jako pokrycie szklarni o niestandardowych kształtach i rozmiarach, nawet jeśli jest to mini szklarnia na rozsady;
- Nie rozbija się na drobne kawałki jak szkło;
- Trwały i zdolny do wytrzymania dużych wahań temperatury z zachowaniem swoich właściwości.
Mała szklarnia z poliwęglanu
Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z uprawy warzyw w szklarni, konstrukcja powinna być ustawiona tak, aby otrzymywała jak najwięcej światła słonecznego. Dobrą opcją szklarni pod względem cech konstrukcyjnych jest szklarnia typu " Chlebak". Nazywają tę konstrukcję tak, ponieważ jest ona łatwa do otwarcia i może być wykorzystywana do pielęgnacji roślin w komfortowych warunkach. Zasada otwierania tej konstrukcji jest bardzo podobna do zasady działania zwykłego pojemnika na chleb.
Szklarnia do rozsady warzyw "Chlebak"
Zamów z dostawą!Najważniejszymi zaletami tego typu konstrukcji jest:
- Niewielka waga;
- Duży wybór rozmiarów do 4m długości, 2m szerokości i 1,5m wysokości;
- Solidna konstrukcja, stabilna i odporna na silne wiatry, deszcz i śnieg;
- Pokryta poliwęglanem, szklarnia na rozsady, może być używana przez wiele lat;
- Dzięki specjalnej konstrukcji szklarni na rozsady, przestrzeń wewnętrzna jest efektywnie wykorzystana. Nie ma potrzeby wykonywania ścieżki wewnątrz konstrukcji, ponieważ praca związana z pielęgnacją roślin odbywa się na zewnątrz;
- Małe szklarnie na działkę zawsze można przesunąć, przy braku fundamentów, ponieważ mają niewielką wagę;
- Konstrukcje te są łatwe do przewietrzania dzięki szeroko otwierającej się części;
Dla kogo przeznaczona jest szklarnia ogrodowa mała
- Ci, którzy mają małą działkę i chcą uprawiać na niej dużo ogórków;
- Jeśli chcesz coś, co będzie trwać długo i nie wymaga corocznych kosztów remontu;
- Ogrodnicy, którzy chcą mieć szklarnię o kompaktowych wymiarach;
- Ludzie, którzy chcą mieć piękną szklarnię, która nie zepsuje projektu krajobrazu własnej działki.
Małe szklarnie z poliwęglanu – zalety
- Łatwa w montażu i może być umieszczona zarówno na specjalnie przygotowanych fundamentach, jak i na ziemi;
- Możliwość montażu bez pomocy;
- Konstrukcja odporna na rdzę;
- Możliwość eksploatacji przez wiele lat;
- Bezproblemowa naprawa i wymiana poszczególnych części.
Dlaczego warto uprawiać ogórki w szklarni.
Wiele osób uwielbia ogórki, szczególnie gdy są one uprawiane na własnej działce. Niestety, w naszym kraju bardzo często pogoda nie pozwala na uprawę warzyw takich jak ogórki w naturalnych warunkach. Szklarnia ogrodowa mała, może pozwolić na uprawę roślin czułych na temperaturę nie tylko latem, ale także wiosną i na początku jesieni. Szklarnia na rozsady pomoże:
- Stworzyć klimat umożliwiający uprawę ogórków i innych typów roślin preferowanych przez właściciela działki;
- Obecność otwierającej się części ułatwia kontrolę temperatury wewnątrz konstrukcji;
- Szklarnia ogrodowa mała, ma kompaktowe wymiary i można ją w każdej chwili przestawić.
Gdy mamy podobną konstrukcję z pokrywą z poliwęglanu, pozostaje tylko wybrać, jakie ogórki gruntowe w szklarni uprawiać.