Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu – 5 rad co do wyboru
W tym artykule opowiemy jak wybrać dobrą jakościowo szklarnie z poliwęglanu, a także rozpatrzymy jakie czynniki mają wpływ na jej żywotność.
W chwili obecnej na rynku istnieje wiele wariantów takich konstrukcji. Szkielet szklarni może mieć różną wysokość i długość, a także różne formy konstrukcyjne. Ważną rolę odgrywa również materiał pokryciowy, którego rodzaj decyduje o mikroklimacie i właściwościach użytkowych. Opowiemy, jak wybrać dobrą jakościowo szklarnie z poliwęglanu, a także rozpatrzymy jakie czynniki mają wpływ na jej żywotność.
Jak wybrać szklarnie z poliwęglanu?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze szklarni:
- Wytrzymałość. Szklarnia powinna być odporna na nacisk śniegu i wiatru.
- Żywotność. Szklarnia powinna być wykonana z ocynkowanego profilu, który nie zardzewieje po pierwszym sezonie.
- Kompletacja. Szklarnia powinna być całkowicie skompletowana, z takimi detalami jak: rączki, poliwęglan, wkręty, itd.
- Konstrukcja szkieletu. Całościowa lub do kompletacji.
- Poliwęglan. Najbardziej optymalny będzie specjalistyczny poliwęglan szklarniowy lub przezroczysty.
Przyjrzymy się bliżej jak każdy z czynników wpływa na żywotność i jakość szklarni.
- Wytrzymałość. Szkielet szklarni - podstawa konstrukcji każdej szklarni i od tego, z jakiego materiału jest wykonany, będzie zależał nie tylko komfort użytkowania, ale i jego żywotność. Ilość łuków w szklarni, skrzyżowania profilu i średnica rur, z których są wykonane łuki odpowiadają za to, żeby szklarnia nie ugięła się pod ciężarem śniegu zimą, oraz roślin latem. To właśnie łuki pełnią funkcję opornika. Wymiary profilu rury w szklarniach działkowych to najczęściej: 20x20, 20x30, 20x40. W związku z tym im większy profil rury, tym silniejsza szklarnia.
- Żywotność - jest to czas, w którym Państwa szklarnia może stać w stanie sprawnym. Ten czas zależy bezpośrednio od ochrony metalu przed rdzą.Aby chronić metal przed rdzą, można go malować różnymi farbami, podkładami, ale najbardziej niezawodnym sposobem jest cynkowanie. Nie ma sensu brać pod uwagę szklarni pomalowanych lub pokrytych podkładem - nie ma to znaczenia i należy natychmiast przejść do stali ocynkowanej. Cynkowanie - pokrycie metalu warstwą cynku w celu ochrony przed korozją.
- Kompletacja. Szklarnie występują w różnych konfiguracjach: z dużymi i małymi uchwytami, zatrzaskami, wkrętami i podkładkami. Wpływa to na cenę.
- Konstrukcja szkieletu. Ramy są dostarczane z całkowicie spawanymi końcami i pełnymi łukami i są prefabrykowane. Z reguły małe szklarnie (2-3 metry szerokości) są wyposażone w całkowicie spawane końce i łuki - zwiększa to wytrzymałość i upraszcza instalację. Szklarnie o długości 4 metrów lub więcej wykonane są z elementów prefabrykowanych, odbywa się to dla wygodniejszego transportu, a niska waga części ramy ułatwia montaż szklarni na działce.
Jaki powinien być poliwęglan do szklarni?
- Powinien mieć długą żywotność
- Powinien dobrze przepuszczać światło
- Powinien posiadać dobrą termoizolację
W przypadku szklarni działkowych potrzebny jest poliwęglan o grubości 4 - 6 mm i gęstości co najmniej 0,6 kg / m2 M. W szklarniach przemysłowych ogrzewanych zimą stosuje się poliwęglan o grubości 8-10 mm.
Rada: Prosimy wybierać poliwęglan specjalnie wyprodukowany dla szklarni.
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu
Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii, najnowsze, dobrej jakości materiały, które są nie tylko trwałe, ale również przystępne cenowo, stały się dostępne dla zwykłych ludzi w kraju. Tunele ogrodowe z poliwęglanu, to proste, praktyczne i trwałe rozwiązanie, które może zastąpić alternatywne warianty ze szkła i folii. Doskonały wygląd i wysoka przepuszczalność światła poliwęglanu jest prawie taka sama jak szkła, natomiast trwałość tego materiału jest znacznie wyższa niż szkła. W porównaniu z folią, poliwęglan jest bardziej trwały i może być używany przez 10, lub więcej lat, a jego wygląd pozostanie atrakcyjny. Poliwęglan jest również odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Deszcz, śnieg, grad i gorące słońce nie uszkodzą konstrukcji i nie pogorszą jej stanu. Szklarnia z poliwęglanu tworzy między innymi korzystny klimat dla roślin. Zatrzymuje promienie UV, a także załamuje palące promienie słoneczne. Dzięki temu powietrze w konstrukcji nagrzewa się równomiernie, co jest wyjątkowo korzystne dla wzrostu roślin.
Tunele ogrodowe z poliwęglanu - wybór i obsługa
Na rynku jest zwykle kilka najbardziej popularnych i praktycznych opcji szklarni. Ze względu na rodzaj ich budowy można je podzielić na:
- Szkielet szklarni typu tunelowego (opcja najbardziej dostępna cenowo);
- Szkielet szklarni z prostymi ściankami (koszt jest nieco wyższy od analogicznych, ale właściwości użytkowe są lepsze).
Jeśli chodzi o wybór pokrycia dla szklarni, jako najczęściej stosowane można wyróżnić następujące rodzaje:
- Poliwęglan komorowy jest wybierany przez większość doświadczonych hodowców ze względu na swoje właściwości. Jest to materiał, który dobrze przepuszcza światło słoneczne, zatrzymuje ciepło wewnątrz szklarni i jest lekki, co pozwala na budowę bardzo dużych konstrukcji przy minimalnych kosztach. Koszt poliwęglanu jest pomiędzy kosztem szkła i folii klasycznej;
- Folia polietylenowa to dość popularny materiał, który sprzedawany jest w niskiej cenie. Ze względu na swoje właściwości i łatwość montażu może być stosowany w szklarniach, ale jego niska trwałość i nieatrakcyjny wygląd utrudniają stosowanie go w szklarniach. Szklarnia pokryta folią może zostać uszkodzona przez silny deszcz lub wiatr, nie jest w stanie przetrwać zimy i musi być stale odnawiana;
- Szkło - szklarnie wykonane ze szkła są atrakcyjne, ale koszt takich konstrukcji jest bardzo wysoki. Wymagają one ostrożnego obchodzenia się z nimi i mogą być niebezpieczne podczas eksploatacji ze względu na zastosowany materiał pokrycia. Szkło, w przeciwieństwie do poliwęglanu, przepuszcza promienie UV. Szkielet szklarni pokryty szkłem wymaga troskliwej obsługi.
Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie. Musimy jak najlepiej wykorzystać postęp technologiczny. Tunele ogrodowe z poliwęglanu, to oczywiście najlepszy wybór pod względem ceny, parametrów i jakości.
Wybór rozmiaru
Dla tych, którzy potrzebują tuneli ogrodowych z poliwęglanu i planują swój pierwszy zakup takich konstrukcji, należy zwrócić uwagę na rozmiary:
- 3×4, 3×6 metrów - najlepsza opcja do uprawy warzyw i owoców w małych ilościach, szczególnie rzadkich rodzajów roślin egzotycznych;
- 3×8, 3×10 - duże wymiary mogą być przydatne dla wielbicieli dużych zbiorów z różnych roślin;
- 4×4,6,8, 10 - bardzo duże konstrukcje do uprawy warzyw i owoców dla dużej rodziny oraz do celów komercyjnych.
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu - przydatne wskazówki
- Aby konstrukcja była godna zaufania i trwała, szkielet szklarni musi być zabezpieczony przed korozją;
- Solidny szkielet szklarni, który może wytrzymać duże obciążenia, w tym gromadzenie się śniegu w zimie, musi być wykonany z rury profilowanej o wymiarach co najmniej 30*20 mm. Cienkie rury uniemożliwiają pełne wykorzystanie szklarni;
- Zestaw szklarni musi być kompletny i zawierać szkielet, poliwęglan, klamki i haki;
- Płyty poliwęglanowe muszą mieć grubość 6 mm i posiadać twardość co najmniej 0,6 kg/m.kw. Cechy te mogą mieć wpływ na plony i przenikanie promieni UV;
- Szklarnie powinny być tak zaprojektowane, aby odstęp między łukami nie był większy niż 0,67 m. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza.